Wybór stylu pływania jest zależny od własnych preferencji, odpowiednich umiejętności i oczekiwań, co do tej aktywności sportowej. Żabkę wybierze np. osoba, która lubi relaksować się w wodzie. A jeśli ktoś chce poruszać się w niej możliwie szybko, to powinien postawić na kraula. Powód jest tutaj bardzo prosty: jest to najszybszy styl pływacki.
Rekordy świata, czyli warto pomarzyć…
Zamiast zastanawiać się nad tym który styl pływania jest najszybszy, wystarczy… prześledzić wyniki sportowe w konkurencjach pływackich. Nieprzypadkowo zdecydowana większość pływaków uczestniczących w zawodach stylu dowolnego, wybiera właśnie ten styl. Zwłaszcza, że obowiązujący rekord szybkości został ustanowiony właśnie w trakcie pływania kraulem. Ciekawostką niech będzie fakt, że na dystansie 50 metrów wynosi on zaledwie 20.91 sekund. Co ciekawe, uzyskanie tak dużej prędkości nie męczy tak bardzo organizmu o ile oczywiście przestrzega się określonej techniki.
Liczy się oddech
W pływaniu kraulem najważniejszą kwestią pozostaje odpowiednie oddychanie. Najlepiej, jeśli jest ono zsynchronizowane z pracą całego ciała. Zaleca się też, by w trakcie pływania nie unosić głowy. W przeciwnym razie istnieje ryzyko poważnego dyskomfortu w okolicach kręgosłupa szyjnego i – w mniejszym stopniu – lędźwiowego. W zasadzie unikanie zadzierania głowy do góry jest w kraulu najważniejsze, gdyż to ono całkiem niepotrzebnie pochłania duże zasoby energii.
Praca ramion też jest ważna
Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z kraulem popełnia jeden, zasadniczy błąd. Jest nim rozcapierzanie palców dłoni w trakcie ich ruchu pod wodą. Aby uzyskać najlepsze efekty w pływaniu (a co za tym idzie – największą szybkość) konieczne jest złączenie palców u dłoni na wzór wioseł. Nie można też zapominać o tym, by praca ramion odbywała się naprzemiennie. Dla przykładu, gdy pierwsza dłoń zanurza się w wodzie, druga musi się właśnie wynurzać. W przeciwnym razie nie tylko utraci się tempo pływania, ale też można popłynąć w zupełnie innym kierunku, niż się tego oczekuje.
Stopy jak śruba napędowa
W kraulu bardzo ważna jest też praca stóp, aczkolwiek nie wpływa ona na szybkość pływania tak, jak ramiona. Ruchy stóp powinny odbywać się w płaszczyźnie pionowej i to najlepiej przy lekko ugiętych kolanach. Ważne jest też to, by ruch stóp nie był wymuszony wyłącznie przez stawy kolanowe. Większą efektywność pływania uzyska się wówczas, gdy ruch będzie wykonywać cała noga, począwszy od uda, aż po końcówkę stopy.
Jak oddychać, by się nie męczyć?
Oczywiście pływanie kraulem również męczy i to niezależnie od przyjętej pozycji. Trzeba bowiem pokonać opory wody, a co za tym idzie – pokonać jakby nie patrzeć dość gęsty ośrodek, jakim jest głowa. Niemniej intensywność zmęczenia jest też uzależniona od tempa i sposobu oddychania. Najlepiej przyjąć tu dość prostą, a zarazem skuteczną strategię.
1. Gdy prawa ręka zaczyna się wynurzać z wody (począwszy od łokcia), należy delikatnie przesunąć głowę w prawą stronę i w międzyczasie zaczerpnąć powietrza.
2. Gdy lewa ręka zaczyna się wynurzać spod wody, głowa powinna być obrócona twarzą w lewą stroną. Również wtedy jest czas na wymianę powietrza.
3. W międzyczasie należy płynąć z zanurzoną głową. Istnieje co prawda metoda pływania kraulem z odchyloną do góry twarzą, ale jest ona przeznaczona wyłącznie dla wyćwiczonych pływaków.
Najszybszy styl pływacki, a odchudzanie
Kraul to nie tylko najszybszy styl pływacki, ale też najlepszy sposób by… efektownie schudnąć. Wystarczy tylko 30 minut pływania tą metodą, by spalić prawie 300 kalorii! Dla porównania, jazda na rowerze jest znacznie mniej efektywna jeśli chodzi o spalanie zbędnych kalorii. Powód takiego stanu rzeczy jest prosty – jadąc na rowerze (lub wykonując jakąkolwiek inną aktywność) dana osoba pokonuje wyłącznie opór stosunkowo rzadkiego środowiska, jakim jest powietrze atmosferyczne.
Podsumowując, najszybszym a zarazem najefektywniejszym stylem pływackim jest oczywiście kraul. Może więc warto wypróbować korzyści, jakie niesie ze sobą uprawianie takiej aktywności sportowej?
Jeżeli chcesz poprawić swoją technikę lub interesuje Cię nauka pływania w Krakowie zarówno dla dzieci jak i dorosłych – skontaktuj się z nami!
Zobacz również:
- Jakie wybrać słuchawki do pływania? – ranking
- Kalendarz triathlonowy 2021
- Style pływackie – 5 najważniejszych technik pływania
1 komentarz
view my blog · 26 grudnia 2023 o 16:42
view my blog
view view my blog