Kraul, jest najszybszym i jednym z trudniejszych do opanowania stylów pływania. Pływanie kraulem wymaga bowiem od pływaka niesamowitej koordynacji ruchów i ogólnie dobrej kondycji. Oczywiście słynne powiedzenie mówi, że trening czyni mistrza i tak samo jest w przypadku nauki pływania kraulem. Opanowanie poprawnej techniki może zająć trochę czasu, ale absolutnie nie należy się zniechęcać. Korzyści płynące z opanowania stylu dowolnego zdecydowanie przeważają trudy, które należy pokonać, aby nauczyć się poprawie pływać. Znajomość najczęściej popełnianych błędów podczas pływania kraulem z pewnością będzie bardzo pomocna w procesie doskonalenia swojej techniki.
Kraul – prawidłowe ułożenie ciała w wodzie
Podstawowym błędem podczas kraula popełnianym przez początkujących pływaków jest nieprawidłowe ułożenie ciała w wodzie. Problemem jest brak płaskiej pozycji. Oczywiście mowa tu o ćwiczeniach dla osób początkujących, a nie o profesjonalnych sprinterach, którzy pływając w wyścigu, przyjmują zupełnie inną pozycję. Nauka kraula powinna przede wszystkim uwzględniać spokój i koncentrację. Jeśli chcemy nauczyć się poprawnej techniki, musimy pamiętać, żeby w wodzie leżeć jak deska.
Rola pracy nóg w podczas pływania kraulem
Wydawać by się mogło, że nie ma nic skomplikowanego w pionowym ruchu nożycowym, który wykonują nogi pływaka w trakcie pływania kraulem. Tymczasem praca nóg ma kluczowe znaczenie i wymaga stałego doskonalenia. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest zbyt mocne zgięcie stopy w stawie skokowym. Takie ułożenie stóp uniemożliwia prawidłowe odepchnięcie. Innym ważnym problemem są zbyt sztywne nogi, które blokujemy w stawach kolanowych. Utarło się przekonanie, że nogi w stylu dowolnym należy jak najbardziej wyprostować. Niemniej jednak elastyczne nogi pozwalają pływakowi na szybsze i bardziej efektywne pływanie.
Co z oddechem?
Opanowanie prawidłowego sposobu nabierania powietrza podczas pływania kraulem jest dla początkujących pływaków dość sporym wyzwaniem. Właściwie nieodpowiednie zaczerpnięcie oddechu jest jednym z najpowszechniej występujących problemów, które znacząco obniżają komfort i efektywność pływania. Zdarza się, że pływacy próbują nabrać powietrza wyciągając głowę do góry. Tymczasem prawidłowa technika pływania kraulem jest taka, że powietrze nabieramy w momencie obracania się na boki. Nauka prawidłowego oddechu jest kluczowym elementem w nauce pływania i absolutnie nie należy jej lekceważyć.
Zbyt szybkie tempo
Wielu ambitnych pływaków marzy o tym, aby ich pływanie kraulem dorównywało poziomem profesjonalistom z olimpijskich basenów. Oczywiście istotą pływania kraulem jest osiągnięcie jak możliwie jak największe przyspieszenie, ale zanim osiągniemy poziom mistrzowski, warto nieco ochłonąć i skupić się przede wszystkim na doskonaleniu techniki. Kluczową kwestią jest optymalizacja tempa pływania na poszczególnych dystansach. Brak rozróżnienia w tej kwestii powoduje zbyt wczesne zmęczenie, obniżenie jakości techniki, a czasem skutkuje koniecznością zatrzymania treningu. Najlepszym pomysłem jest powolne rozpoczęcie treningu i stopniowe zwiększane tempa wykonywanych ćwiczeń. Na wystrzelanie z procy przyjdzie jeszcze czas.
Kraul – prawidłowa praca ramion
Rotacyjne ruchy ramion podczas pływania kraulem imitują w pewnym sensie ruchy wioseł. Opanowanie prawidłowej techniki pracy ramion jest najtrudniejszą kwestią, jeśli chodzi o naukę pływania kraulem. Jeśli ciało pływaka nie przemieszcza się mimo wykonywania rotacyjnych ruchów, dochodzi o tak zwanego efektu głaskania wody. Polega on na tym, że ręka zanurzona w wodzie prześlizguje się przez nią, nie tworząc przy tym żadnej siły napędowej. Dobrym pomysłem, który może pomóc rozwiązać ten problem, jest wyprostowanie ramienia i zwolnienie tempa pływania. Pomocne mogą okazać się także łapki pływackie.
Ćwiczenia doskonalące koordynację ruchową
Opanowanie poszczególnych elementów i praca nad techniką konkretnej partii ciała to zdecydowanie za mało, aby móc mówić o całkowitym opanowaniu stylu dowolnego. Niezwykle istotna jest w tym wszystkim koordynacja ruchowa, która powinna być stale doskonalona. Aby zsynchronizować ruchy podczas pływania, każdy ambitny pływak powinien pamiętać o stosowaniu dodatkowych ćwiczeń doskonalących, które wpływają na całą technikę i efektywność pływania. Więcej o poprawnej technice w kraulu przeczytasz tutaj.
Jeżeli chcesz poprawić swoją technikę lub interesuje Cię nauka pływania w Krakowie zarówno dla dzieci jak i dorosłych – skontaktuj się z nami!
Zobacz również:
- Trener triathlonu Kraków – gdzie trenować triathlon w Krakowie?
- Wybór pianki do pływania – jak to zrobić dobrze?
- Czepek na basenie – jak wybrać ten najlepszy?
0 komentarzy