Kiedy wielkimi krokami nadchodzi zima, a za oknem można spodziewać się niskich temperatur, miłośnicy morsowania czekają na pierwsze przymrozki. Pływanie w zimnej wodzie od kilku ostatnich lat przybiera na popularności i zyskuje coraz większą liczbę fanów. Wiele mówi się o korzyściach zdrowotnych wynikających z pływania w zimnej wodzie, jednak czy jest ono bezpieczne? Dla kogo morsowanie jest świetnym rozwiązaniem, a kto powinien ich unikać?
Pływanie w zimnej wodzie – czy to bezpieczne?
O zimnych kąpielach i morsowaniu mówi się coraz częściej. Podczas sezonu zimowego z roku na rok więcej osób decyduje się na doświadczanie morsowania. Jednak czy taki rodzaj rekreacji jest bezpieczny? Należy zacząć od tego, czym właściwie jest morsowanie. Taka kąpiel zazwyczaj odbywa się w wodzie o temperaturze poniżej 0 stopni Celsjusza. Wymienia się jednak grono osób, które powinny unikać tego typu rekreacji. Zalicza się do nich osoby cierpiące na choroby układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie tętnicze, choroby mózgu. Przeciwwskazaniem jest także padaczkę. Aby nasze morsowanie było w pełni bezpieczne, zalecamy skonsultować je z naszym lekarzem. Należy pamiętać, że pływanie w zimnej wodzie to nie tylko morsowanie. Jeśli pływasz w zimnej wodzie długie dystanse, warto zaopatrzyć się w bojkę asekuracyjną.
Aby pływanie w zimnej wodzie przebiegało w sposób bezpieczny, nie można zapominać o kilku istotnych elementach. Jednym z nich jest odpowiednia rozgrzewka przed wejściem do wody. Rozruszanie mięśni poprzez skakanie, rozciąganie czy podskakiwanie to idealny sposób na to, aby nasze ciało było lepiej przygotowane do nagłej zmiany temperatury otoczenia. Jeśli morsujemy po raz pierwszy istotnym jest, aby słuchać swojego organizmu i nie robić nic na siłę. Zamiast długiego przebywania w wodzie, wybierz na początek kilkanaście sekund. Warto rozpocząć przygodę z zimnymi kąpielami w doświadczonym gronie. Nie zalecamy morsowania w pojedynkę – nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć w pełni, w jaki sposób zareaguje nasze ciało. Pamiętaj, aby wybierać takie zbiorniki wodne, które uchodzą za bezpieczne.
Jak przygotować się do pływania w zimnej wodzie
Odpowiednie przygotowanie do pływania w zimnej wodzie jest niezbędne do tego, aby przebiegało ono w sposób bezpieczny. Na rynku istnieje szeroki asortyment akcesoriów, które zwiększają bezpieczeństwo podczas przebywania w zimnej wodzie. Oprócz kwestii bezpieczeństwa, odpowiednie przygotowanie wyposażenia ma zdecydowany wpływ na komfort korzystania z zimnych kąpieli.
Pianka do pływania
Jednym z podstawowych elementów stroju przeznaczonych dla osoby pływającej w zimnej wodzie jest pianka do pływania. Zazwyczaj wykonana jest z neoprenu, czyli miękkiego, lekkiego tworzywa, które przypomina w strukturze gumę. Ma ona na celu przede wszystkim zabezpieczenie termiczne. Należy jednak dostosować krój pianki do własnych potrzeb. Na rynku istnieje wiele grubości materiałów oraz typów pianek i kombinezonów. Istotny jest także rozmiar – dobrze dopasowany ubiór do pływania w zimnej wodzie będzie lepiej spełniał funkcję termiczną.
Czepek do pływania
Ochrona głowy podczas pływania w zimnej wodzie to podstawa, ponieważ to właśnie przez głowę tracimy najwięcej ciepła. W tym przypadku nie sprawdzi się czepek, którego używasz na basenie – niezbędna jest podwójna ochrona, która zdecydowanie zminimalizuje ryzyko wychłodzenia. Osobom morsującym wystarczy nakrycie głowy w postaci czapki, ponieważ w tym przypadku nie zanurza się głowy w wodzie. Do takiego ekwipunku warto dorzucić skarpety neoprenowe, a do morsowania specjalne obuwie, które uchronią często wrażliwe stopy, od niskiej temperatury wody.
Pływanie w zimnej wodzie – korzyści dla zdrowia
Kiedy znamy już zasady bezpieczeństwa i wiemy, w jaki sposób się przygotować do pływania w zimnej wodzie, warto zwrócić uwagę na to, jak wiele korzyści zdrowotnych niesie za sobą morsowanie. Jest to rodzaj krioterapii. Znane jest przede wszystkim, jako jeden z procesów pomagających w hartowaniu organizmu i zwiększenie odporności. Każdy doświadczony mors potwierdzi, że dzięki regularnemu pływaniu w zimnej wodzie rzadziej choruje. To także popularna metoda odnowy biologicznej oraz regeneracji.
Zobacz również:
- Temperatura wody w basenie – ile powinna wynosić?
- Suche utonięcia – czym są?
- Utonięcia w Polsce – dramatyczny bilans
0 komentarzy