Pływanie to sport, który pasjonuje coraz większą liczbę osób. Nie ma znaczenia, czy jesteś młody, dorosły, dopiero uczysz się pływać, czy czujesz się jak ryba w wodzie – na pływalni znajdziesz coś dla siebie. Jeśli właśnie zaczynasz przygodę z kraulem i żabką, na pewno potrzebujesz paru wskazówek. Nie wiesz co zabrać na basen? Koniecznie sprawdź nasze poniższe rady.
Co zabrać na basen? – lista
Pływać każdy może, trochę lepiej lub gorzej. Jest to sport dla każdego. Na basenach można spotkać dzieciaki od najmłodszych lat, tak samo, jak i osoby starsze, w wieku emerytalnym. Jeśli nie potrafisz pływać, warto zacząć naukę – każdy moment jest dobry! Pierwszym krokiem jest zapisanie się na zajęcia nauki pływania. Następnie pozostaje tylko spakować torbę i ruszać na najbliższą pływalnię. Jeśli nie wiesz, co zabrać na basen, skorzystaj z poniższej listy.
- Strój kąpielowy/ kąpielówki
To raczej punkt oczywisty, jednak wszystkim zapominalskim przypominamy o odzieży do pływania. Pamiętaj, że musi być Ci wygodnie, a strój nie może krępować Twoich ruchów. Basen to nie pokaz mody – postaw na model sportowy, a opcje plażowe pozostaw na wakacje. Kobietom radzimy wybrać stroje jednoczęściowe, bez zbędnych frędzli, czy koralików, mężczyznom slipy bądź bokserki kąpielowe.
- Czepek
Czepek to również istotny element ubioru pływaka. Chlor może działać na włosy i skórę głowy wysuszająco, dlatego warto zadbać o ich ochronę. Dzięki wodoodpornym silikonowym i lateksowym modelom woda nie dostanie się do włosów. To nie jedyny z powodów, dla których warto go mieć. Na większości pływalni czepek jest obowiązkowy! Jest to również wygoda dla posiadaczy długich włosów, dzięki niemu nie będą wpadały do oczu, ani przeszkadzały podczas pływania.
- Okularki pływackie
Okulary nie są obowiązkowe, natomiast zabezpieczą Twoje oczy przed chlorem, który może wywołać podrażnienia. Powinny być odpowiednio dobrane, aby pływanie w nich przebiegało komfortowo. Za małe mogą zbytnio uciskać, zbyt duże nie będą szczelne. Jeśli nie wiesz, jak prawidłowo dobrać okularki więcej informacji znajdziesz tutaj.
- Klapki
Nie zapomnij o klapkach! W szatni, czy pod prysznicem są niezbędne jeśli nie chcesz nabawić się infekcji, czy chorób grzybiczych, dla których wilgoć jest idealnym miejscem rozwoju. Chronią także przed poślizgnięciem się, na mokrych i śliskich nawierzchniach basenu.
- Produkty kosmetyczne
Po wyjściu z wody na naszym ciele pozostaje chlor, który dla wielu nie jest przyjemny w dotyku i zapachu. Warto więc zmyć go ze skóry przy pomocy mydła, czy też żelu pod prysznic. Tak samo wygląda sytuacja w przypadku włosów, dlatego by nie wysychały od produktów chemicznych, miej przy sobie szampon. Na większości pływalni są dostępne suszarki – jeśli na Twoim basenie ich nie ma, zadbaj, aby mieć ją przy sobie. Radzimy nie wychodzić w mokrych włosach na zimno i wiatr. Posiadaczom długich włosów zalecamy zabrać szczotkę lub grzebień.
- Ręcznik
Być może jest to element oczywisty. Na rynku istnieje wiele ręczników z mikrofibry, które kosztują niedużo, są niewielkich rozmiarów, a przy tym szybko schną. Możesz odpuścić sobie duży, klasyczny ręcznik zajmujący połowę torby.
- Worek na mokre rzeczy
Jest to element, o którym wiele osób zapomina. Mokry strój kąpielowy, ręcznik czy okularki warto włożyć do plastikowego worka bądź reklamówki. Dzięki temu unikniemy przemoczenia całej torby.
- Dokumenty
Warto mieć przy sobie dokumenty, szczególnie te uprawniające do zniżek. Na wielu pływalniach za niższą cenę mogą pływać uczniowie i studenci, emeryci lub osoby posiadające kartę mieszkańca danego miasta. Sprawdź, jaką ofertę ma Twój basen.
- Coś na ząb
Po każdym wysiłku fizycznym warto coś przegryźć np. jabłko. Pamiętaj także o wodzie, odpowiednie nawodnienie po treningu to podstawa.
Skoro wiesz już, co warto mieć przy sobie pora na spakowanie torby według naszej listy. Jesteś już zapisany na zajęcia? Jeżeli chcesz poprawić swoją technikę lub interesuje Cię nauka pływania w Krakowie zarówno dla dzieci jak i dorosłych – skontaktuj się z nami!
Zobacz również:
- Jak pływać kraulem? – technika, która daje efekty
- Jak zacząć morsowanie? – morsowanie w pigułce
- Morsowanie – zalety
1 komentarz
AquaChełmiec · 4 maja 2022 o 10:51
Sedno. Proste i logiczne rzeczy na basen, ale czasami warto przeczytac.