Aktywność fizyczna to niezwykle istotny element zdrowego życia – także w ciąży. W tym czasie bardzo ważne jest, aby sport, który jest uprawiany przez kobietę, był bezpieczny równie dla niej oraz malucha. Jedną z najczęściej wybieranych form aktywności dla kobiet w ciąży jest uczęszczanie na basen. Dlaczego warto zdecydować się właśnie na pływanie w ciąży, czy jest to bezpieczne i kto powinien z niego zrezygnować? Na to i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź poniżej.
Pływanie w ciąży – czy to bezpieczne?
Choć pływanie jest polecane dla kobiet w ciąży, nadal wiele z nich ma co do tego wątpliwości. Wszystko zależy jednak od przebiegu procesu ciąży, samopoczucia kobiety czy ewentualnych powikłań. W związu z tym niezbędne jest, aby każdą aktywność konsultować ze swoim lekarzem prowadzącym. Wśród najczęstszych przeciwwskazań wymienia się
- częste/aktywne infekcje dróg rodnych,
- krwawienia
- ryzyko poronienia i porodu przedwczesnego,
- odpływanie płynu owodniowego.
Jeśli jednak ciąża przebiega poprawnie, a przyszła mama czuje się dobrze, nie powinno być przeciwwskazań do tego, aby regularnie odwiedzać pływalnie. Wiele kobiet obawia się także częstszych infekcji dróg moczowych i rodnych w czasie ciąży, gdyż kąpieliska i ogólnodostępne baseny mogą sprzyjać tego rodzaju zakażeniom. Oczywiście podczas ciąży warto ich unikać, a pływalnia jest środowiskiem, w którym to ryzyko wzrasta, jednak w takiej sytuacji polecane są np. probiotyki, które pomogą uporać się z tym problemem. W kwestii bezpieczeństwa warto zwrócić także uwagę na korzystanie kobiet w ciąży z gorących jacuzzi. Taka przyjemna kąpiel i rozluźnienie może być niebezpieczne i skutkować nawet krwawieniem z dróg rodnych. Warto więc odpuścić sobie na 9 miesięcy kąpieli w wodzie, której temperatura przekracza 37 stopni.
Czy można pływać w ciąży? – zalety
Na pytanie “czy można pływać w ciąży?” z radością odpowiadamy twierdząco! Cieszy nas to, tym bardziej że nie tylko można, ale także niesie to za sobą wiele korzyści zdrowotnych dla przyszłej mamy. Dlaczego warto pływać i jakie są największe zalety regularnego pływania dla kobiety w ciąży? Przede wszystkim ten sport angażuje wszystkie mięśnie, równocześnie nie obciążając stawów. Powszechnie wiadomo, że kobiety ciężarne cierpią na bóle pleców – pływanie to doskonałe rozwiązanie, które może je łagodzić. Dodatkowo zmniejsza obrzęki kończyn i korzystnie wpływa u kobiet, którym dokuczają zaburzenia snu. Dla przyszłych mam w I trymestrze ciąży okazuje się niezwykle pomocne podczas mdłości, poprzez zanurzenie w chłodnej wodzie oraz wysiłek fizyczny. Pływanie pomaga także w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Zmniejsza to ryzyko wielu powikłań np. cukrzycy ciążowej czy nadciśnienia tętniczego.
Jak pływać w ciąży?
To, jak powinno wyglądać pływanie w ciąży, zależy od wielu czynników. Podstawą w rozróżnieniu treningów jest to, czy byłaś aktywna fizycznie przed ciążą, czy rozpoczynasz przygodę ze zdrowym życiem właśnie teraz. Ważne jest, aby intensywność treningów nie była wysoka – to nie czas na bicie rekordów. Pamiętaj, że pływanie w tym czasie ma być relaksem i wsparciem dla mięśni, a nie kolejnym maratonem. Ważne jest także to, gdzie pływamy – zdecydowanie poleca się pływanie w basenach. Warto wówczas zrezygnować ze zbiorników, takich jak jeziora czy morze, gdy stan wody nie jest pewny. Uczęszczanie na basen daje także większe poczucie bezpieczeństwa, ponieważ ratownicy bacznie obserwują to, co dzieje się na basenie.
Jeśli chodzi o style płwyackie, nie zaleca się jedynie stylu motylkowego. Podczas pływania motylkiem brzuch cyklicznie uderza w taflę wody, co może doprowadzać do skurczy. Dostosuj intensywność pływania do swoich możliwości i siły. W pierwszych miesiącach ciąży najlepiej sprawdzi się styl klasyczny oraz kraul, które wzmocnią mięśnie klatki piersiowej i pleców. W kolejnych trymestrach łatwiej będzie Ci pływać na plecach. Jeśli czujesz się zmęczona, a chcesz, aby Twoje mięśnie rozluźniły się w wodzie – sprawdzi się pływanie z deską piankową lub piłką, a nawet marsz w wodzie.
Warto mieć także profesjonalne wsparcie instruktora, który nie tylko będzie dostosowywał trening do trymestru i możliwości, ale także będzie miał Cię pod czujnym okiem. Większość pływalni organizuje także zajęcia przeznaczone dla przyszłych mam, takie jak np. wodny aerobik. Czas ciąży to wyjątkowy moment, ale także czas bardzo wymagający dla kobiety, dlatego takie wsparcie zdecydowanie będzie pomocne. Jeżeli interesuje Cię nauka pływania w Krakowie, to koniecznie skontaktuje się z nami!
Zobacz również:
- Doskonalenie pływania – dlaczego nigdy nie jest na to zbyt późno?
- Akcesoria do pływania – które są najbardziej przydatne w wodzie?
- Pływanie w zimnej wodzie – czy jest zdrowe?
0 komentarzy